Ana içeriğe atla

zincirleme.

geçen gün aynada karşılaştım kendimle.
gerildim.
çünkü bu olay başkasının gözünden kendimi görmekten çok farklı.
kendimle konuşurken çatışmalar çıkıyor beynimde.
onları dindireyim derken eziyorum/kırıyorum bi'şeyleri.
bazen de karşımdakini.
dilimin ucundakilerle,nesnelere çarpan seslerimin anlamları arasında büyük farklar var.


bi' şekilde halkalardan oluşan zincirler sıraya konuluyor,bazen de sırayla kovuluyor. 
halkadan bi'kaç zincir çıkarttığında yerine yenisini bulabilmek zor.
hele de benim gibi yardım istemiyorsanız. 
hadi diyelim ki yenisini bulduk. yeni birini aldım yani hayatıma. 
sen öyle hayatın devam ederken belli bi' noktaya koyduğun halkaya güvenip yola devam etmek o kadar riskli ki..
güven boşa çıktığında o zinciri boğaza dayayasım geliyor benim,ki yapıyorum da. 

insanlara değer verdiğimizi göstermek zor değil,karşımızdakinin bunun anlaması da über zor bi'şey değil.
önemli bi' noktaya sahipseniz birinin hayatında,kendiniz kadar onun hayatını da düşünmek zorundasınız. 
çünkü kimseyi yolun ortasında tek bi' halka için geriye döndürme hakkınız yok. 
kimse için geri dönmeye de gerek yok.

zaman kavramı geçip geri dönmemekle meşhurdur. 
ve siz her geçen saniyeyle beraber insanların hayatlarındaki sürenizde değişimler yaparsınız.
bazen saniyeler geçtikçe süreniz uzar,bazen ise geçen bir saniye yaşayacağınız 1 yılı siler atar.

ben hep kendimle konuşmaktan kaçan biriyim,en başta söylediklerim bu nedenlerden birazı.
kendinden kaçan birinin sözüne ne kadar güven olur bilmiyorum ama başkalarından kaçmayın.
hani klişeler vardır ya hep. şu an değer verdiğiniz insana gidin ve içinizden geleni söyleyin diye. işte onu gerçekten yapın. 
çünkü o an söylediğiniz küçücük bi' şey halka tam kopacakken onu daha da sağlamlaştırabiliyor. 
ve kabul etmek gerekirse kimse yalnızlıkla başa çıkamıyor. yani her zaman başka halkalara ihtiyacımız varken,böyle küçük şeyleri yapmak zor olmamalı. 
bilemezsin belki de yüzeysel gördüğünüz noktaların ortaları derindir. ve bitiş noktaları kalbimizin en önemli noktalarının başlangıçlarıdır. 

Yorumlar

  1. Her nekadar çabalasa da insanoğlu elbet biryerde ne gücü ne de tahammülü kalıyor her seferinde yüzüne tokat gibi yapışan umursamaz tavırlı cevaplardan. Her nekadar şahlandırsada atlıkarınca tadındaki duygularını; biri gelip bilyalı arabasının tekerine sokuveriyor alaycı çomağını. Geriye dönüp bakmaktan bile utanır hale geliyor insan böyle zamanlarda. Gurur denen illetin doruk noktaşarında buluveriyor ruhunu. Ne ah etmeye yüzü kalıyor nede vah etmeye mecali. Üstüne benzin dökülmüş kesi yavrusu gibi hissediyor kendini. Soğuk sokaklarda gezip dolaşırken sıcaktan korksr hale geliyor. Önce göz yaşlarıyo ıslatıp üzerindeki benzini temizlemeye çalışıyor. Heryana bulaştığını görünce büsbütün çıkmaza giriyor aklı. Mantığına sığdıramadığı duygularını inkar etmekten başka bir umut kapısı kalmıyor elinde. Ne gördüğünde kalbini tekleten gözler geliyor aklına nede dokunmaktan bile aciz olduğu kadife tene dokunuşunu hayal ettiği gece yarıları. Bazen öyle işte ! Ne ısrarcı sözler fayda ediyor kalbinde umudunu yeşerttiğin aşka nede milyonlarca kalpli göz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

hazine.

kimseyi istediğim gibi hayatımda tutamayacağımı kabullendim. 
herkesin kendi tercihleri olduğunu ve kimsenin yanımda olma mecburiyeti olmadığını anladım. kimseye mecbur olmadığımı, öyle ya da böyle yola devam etmem gerektiğini öğrendim.
atıyorum " x " kişisi hayatımdan çıktığında, yanımda kimse olmasa bile her şeye yeniden başladım. "hayatım güzel, o hayatımda olsa daha güzel olurdu ama değil" diye diye devam ettim. 
insanların damarına basıldığında bir şeylerin eksildiğini, ikna etmek yerine onu kaybetmeye başladığımızı fark ettim. birini kırk kere aradığınızda bunun verdiğiniz değerle değil de aslında kendi iç savaşımızla ve kendimizi yenmek istememizle alakalı olduğunu düşünmeye başladım. 
böyle böyle hayatıma ve kendime bir şeyler katmaya başlarken, arkasından duygularımı kontrol edebilmeye başladım. başlarda baya faydası vardı, iç huzuruma. uzun zamanlar geçti, hayatımdan insanlar gelip geçtiler. sonra bir gün mutlu olmam gereken, sevdiğim bir ortamda mutlu olmadığ…

takıntılıyım.

her ne kadar aksini iddia etsek de bilim ve topluma göre normal olmayan şeylere sahip olduğumuzda bu durum hoşumuza gidiyor. obsesif kompulsif problemi olanlar bundan her ne kadar nefret etse de bunun onu ön plana çıkardığını düşünüp bunu belirtip, kendisine daha farklı bakılmasını istiyor. 

takıntılarımız yani dikkat ettiğimiz ve bir şeyin kendimize göre olanını istiyor oluşumuz, bizi farklı yapıyor diye düşünüyoruz. bu yüzden bunu her fırsatta belirtme ihtiyacı duyuyoruz. bizim söylediğimiz şeye dikkat edilsin, e düzen de biraz buna göre olsun istiyoruz. her ne kadar bu durumdan kopmak istesek de aslında içten içe bundan hoşlanıyoruz. 

herkesin bir problemi var, genele baktığında kimse "normal" değil. bu sınırlar içinde mutlu olmaya çalışırken biriyle oturup muhabbet ettiğinizde konu takıntılara geldiğinde sorsan bir çok şeye dikkat eder, katı kuralları vardır ve bunların dışına çıkmaktan hiç hoşlanmaz ve o sınırlara girilmesine de izin vermez. ama hayatını dinlediğinde bir …

doğruluktaki yanlışlık.

neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar veremiyorum. eskilerde her şey daha netti. ya yanlıştı ya da doğru. ayakkabın pembeydi mesela. şimdi ise pembe değil,  vişne çürüğü, koyu pembe, çingene pembesi ya da toz pembe.

mesela normalde elma sevmediğinizi düşünün ama elmalı salata yediğinizde çok beğenebilirsiniz. yani sonuç olarak elmayı seviyor musunuz sevmiyor musunuz bunun cevabı asla net değil.

bir olayı da saf/ham olarak değerlendirmek imkansız. yalan söylemek normal olmaması gereken bir hareket mesela ama durum bazen öyle bir hale gelir ki yalan söylemek tek mantıklı hareket olur. bu durumda nasıl değerlendirme yapabileceğimizin bir ölçütü yok. iş tamamen vicdana ve hayat düşüncene kalıyor. 

sevmediğiniz biri sizden habersiz 2 dakikalığına kaleminizi almıştır, siz ise arkasından söylenir durursunuz mesela. bir de sevdiğiniz birinin bunu yaptığını düşünün o zaman belki bunun üzerine 1 saniye bile kafa yormazsınız. yani bu durum tamamen duruma, kişilere, zamana ve psikolojinize bağlı o…